A hámántáska, hámánfüle vagy jiddisül homentasch a Purim ünnepének tradicionális süteménye. Legalábbis napjainkban, mert mikor éppen ezt a receptet keresve átlapoztam a Kostoló a múltból című könyvet, abban mindenféle purimi sütemény volt, de ez pont nem. A szerző pedig vicces módon arról értekezik a kindli nevű szintén népszerű édesség kapcsán, hogy semelyik, dédanyja korabeli szakácskönyvben nem találta meg, valószínűleg pár évvel később jött divatba.
Ennyi kitérő után tehát a vallomás: a hámántáska vagy szép, vagy finom. Ha szabályos háromszög alakú, akkor biztosan kőkemény, ha elfolyósabb, dagadtabb, akkor finomni finom, de nem szép.
Én évek óta küzdök az anomália feloldásáért, de nem megy. Mivel rendelésre csináltam ezt az adagot, így a nem annyira szép, de finom verzió mellett döntöttem. A receptet a nővérem ajánlotta, eredetileg rugelachhoz való, a Spice and Spirit nevű örökbecsűből.
Kell hozzá:
4 tojás
1bögre olaj
1bögre narancslé
1/2-3/4 bögre cukor
5-6 bögre liszt (nekem jelentősen többet felvett)
3 kanál sütőpor
vaníliáscukor, vagy vanília aroma
tölteléknek:
én 3 különböző lekvárt használtam, de lehet dió, mák, csoki ezenkívül.
A 4 tojást az olajjal, a vaníliával és a cukorral kikeverjük. Egy másik tálban elkeverjük a lisztet a sütőporral és fokozatosan hozzáadjuk a narancslevet és a tojásos keveréket. Simára dolgozzuk és vagy fagyasztóba tesszük 1 órára, vagy egy éjszakára a hűtőbe.
Lisztezett deszkán vékonyra nyújtjuk, köröket szaggatunk belőle (én nagyobb szájú vizespoharat használtam). A körök közepére tölteléket teszünk, és a kör "3 oldalát" felhajtva háromszöget formázunk. A sarkokat jól össze kell csípni, nehogy kinyíljon. Előmelegített sütőben 20 perc alatt barnára sütjük.

Nem tértem mi a baj a külalakkal?! Teljesen jó így! Tetszik, h nincs leporcukrozva. Szódabikarbónával is próbáltad már (vagy az nem kóser?)-nem szeretem a sütőport, fura utóíze lesz tőle a sütinek. Ha cukrászdát/kifőzdét nyitsz, és ilyen sütiket is lehet enni, habos kávéval, simán törzsvendég leszek nálad:-P zsuzsi
VálaszTörlés"Mivel rendelésre csináltam ezt az adagot, így a nem annyira szép, de finom verzió mellett döntöttem." Ezt a mondatot magyarázd meg léci. Ha otthonra csinálod, akkor szép, de kőkeményet csinálsz? :)
VálaszTörlésazóta is gondolkozom, hogy mit akart ez jelenteni :D Mittomén, nem emlékszem. Magunknak nem csinálok, utálok minden szaggatós sütivel vacakolni.
VálaszTörlés